۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۳ آبان
ايران در جايگاه 95 توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات
ايران در جايگاه 95 توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات

اتحاديه بين المللي مخابرات آخرين وضعيت توسعه ICT در جهان را به همراه نتايج ارزيابي جايگاه كشورها براساس شاخص توسعه ارتباطات و فناوري اطلاعات (IDI) و در قالب گزارش اندازه گيري جامعه اطلاعاتي اعلام كرد.

به نقل از خبرگزاري مهر، سازمان فناوري اطلاعات ايران رتبه بندي جهاني كشور در سال 2014 را براساس شاخص توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات و براساس اعلام اتحاديه جهاني مخابرات منتشر كرد؛ اين اطلاعات در سمپوزيوم بين المللي نشانگرهاي فناوري اطلاعات و ارتباطات با حضور دبيركل جديد (WTIS2014) اتحاديه جهاني مخابرات و سانو رئيس ITU-D و مجري پروژه نظام پايش شاخص‌هاي ICT كشور به نمايندگي از وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات كشورمان و نمايندگان 166 كشور جهان اعلام شد.

در اين ليست، كشور دانمارك رتبه اول را در اختيار دارد. بر اساس اين گزارش، حدود 96 درصد جمعيت جهان از تلفن همراه استفاده مي‌كنند و حدود نيمي از جمعيت جهان به شبكه‌هاي پرسرعت نسل 3 تلفن همراه دسترسي دارند.همچنين، به طور متوسط 43٫6 درصد خانوارهاي جهان به شبكه اينترنت دسترسي دارند كه 87 درصد خانوار‌ها در كشور هاي توسعه يافته و 31 درصد در كشورهاي در حال توسعه هستند. نرخ رشد استفاده از شبكه اينترنت به شدت افزايش يافته به نحوي كه ارسال و دريافت محتوا در شبكه‌هاي اجتماعي بالاترين نرخ را دارد. به طور مثال، بيش از 6 ميليارد ساعت ويدئو در هر ماه توسط كاربران مشاهده مي‌شود. همچنين ويكي پديا به عنوان پر مخاطب‌ترين سرويس بوده و بيش از 30 ميليون موضوع تا اواخر سال 2013 در قالب 287 زبان بروزرساني شده است.

در ادامه به برخي آمار و ارقام مربوط به كشورمان كه در اين گزارش آمده اشاره مي‌كنيم:

ايران و جايگاه 94 در جهان و 15 در آسيا و اقيانوسيه

ايران نيز در اين ارزيابي با سه پله صعود در رتبه 94 با امتياز 4٫29 قرار گرفت كه نسبت به امتياز سال گذشته در مجموع0٫27 افزايش امتياز داشته و رتبه 15 را در ميان 29 كشور منطقه آسيا و اقيانوسيه و در رقابت با كشور هايي مثل كره جنوبي، ژاپن، استراليا و چين به خود اختصاص داده است.

ضريب نفوذ 38 درصدي تلفن و 84 درصدي موبايل براي ايران

وضعيت ايران در بخش نشانگرهاي دسترسي به شبكه داراي تعداد مشتركين تلفن ثابت 38٫3 نفر و تعداد مشتركين تلفن همراه 84٫2 نفر به ازاي هر 100 نفر از جمعيت كشور است. همچنين سرانه پهناي باند اينترنت بين الملل به ازاي هر كاربر اينترنت در كشورمان حدود 4٫6 كيلوبيت بر ثانيه است كه نسبت به سال گذشته با رشد 31٫3 درصدي مواجه بوده است.

ضريب نفوذ اينترنت خانوار در ايران 35 درصد

اتحاديه بين المللي مخابرات، درصد خانوارهاي داراي رايانه در ايران را حدود 44٫6 درصد و خانوارهاي داراي دسترسي به اينترنت را حدود 35٫8 درصد اعلام كرده است.

ضريب نفوذ 31 درصدي اينترنت و عقب افتادگي ايران در توسعه پهن باند

در بخش نشانگرهاي استفاده از فناوري اطلاعات و ارتباطات، ضريب نفوذ كاربران اينترنت در ايران 31٫4 درصد است. ضريب نفوذ مشتركان پهن باند ثابت در كشور 5٫6 درصد و ضريب نفوذ پهن باند سيار در كشور 2٫5 درصد درج شده است. اين گزارش حاكي است، به اعتقاد صاحبنظران، بيشترين عقب افتادگي كشور ايران در زمينه توسعه پهن باند ثابت و سيار بوده است كه اين عدم توسعه منجر به كاهش رتبه بندي كل كشور شده است.

بيش از 84 درصد ايراني‌ها سواد IT دارند

در بخش نشانگرهاي استفاده مهارتي از فاوا، ايران داراي نرخ رشد 86٫3 درصدي ثبت نام در مقاطع تحصيلي مدارس و 55٫2 درصد در مقطع تحصيلات دانشگاهي و ضريب با سوادي 84٫3 درصد در كل كشور است.

جايگاه 37 ايران در قيمت اينترنت پرسرعت

همچنين اتحاديه بين المللي مخابرات، در حوزه متوسط قيمت دسترسي كاربران به اينترنت پهن باند، جايگاه 37 جهان را به ايران اختصاص داده است.

جايگاه 87 ايران در نرخ اينترنت موبايل

در بخش اينترنت پهن باند سيار كه منظور دسترسي به اينترنت با موبايل با استاندارد 3G است متوسط قيمت دسترسي كاربران ايران با شارژ پيش پرداخت در بسته 500 مگابايت 11٫4 دلار اعلام شده است كه در اين بخش كشور ما در جايگاه 87 جهان قرار گرفته است .

در كنار پارامتر قيمت، شاخص درصد به درآمد خالص ملي نيز آمده كه بر اساس مصوبه سال 2011 كميته پهن باندITU هدف گذاري، نيل به عدد كمتر از 5 درصد در سال 2015 است كه عدد ايران در سال جاري 2٫37 درصد اعلام شده، ليكن بايد توجه داشت به علت رقابت در توسعه پهن باند سيار در جهان در حال حاضر 109 كشور از 166 كشور در سال 2013 زير عدد 5 درصد هستند.

تاریخ:
1394/11/30
تعداد بازدید:
3
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0

ارسال نظرات
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal