۱۴۰۱ پنج شنبه ۱۰ آذر
آموزش ارتقا سخت افزار كامپيوتر و لپ تاپ

امروزه خريد و فروش كامپيوتر گسترش زيادي يافته است. اين كار، لزوما كار بدي نيست ( بخصوص اين‌كه يك توليد كنند‌ه‌ي سيستم‌هاي كامپيوتري باشيد). در حقيقت، با استفاده از تمامي دستگاه‌هاي ويندوزي فروخته شده در 5 سال گذشته، مي‌توانيد در وب به گشت و گذار بپردازيد، ايميل‌هاي خود را چك كنيد و حتي فايل‌هاي ويدئويي با كيفيت بالا را نيز پخش كنيد. بسته به سخت‌افزار استفاده شده در سيستم، شايد بتوانيد بازي‌هايي را نيز كه اخيرا منتشر شده، به خوبي اجرا كنيد. به همين دليل، به ندرت مجبور مي‌شويد تا براي انجام كار‌هاي خود، يك كامپيوتر و يا لپ‌تاپ جديد، آن هم با قيمتي حدود 1000 دلار خريداري كنيد.

اما اين بدين معنا نيست كه كامپيوتر شما را نمي‌توان ارتقاء داد. ارتقاء برخي از قسمت‌ها كامپيوتر، ارزان‌تر از خريد يك كامپيوتر جديد است. اين كار به اندازه‌اي كه فكر مي‌كنيد، سخت نيست. در اين مقاله راهنماي سريع و بهترين روش‌هاي ارتقاء سيستم ماشين‌هاي قديمي ارائه شده است.

چگونه كامپيوتر روميزي خود را ارتقاء دهيم

با وجود گسترش استفاده از لپ‌تاپ در دهه‌ي گذشته، كامپيوتر‌هاي روميزي كماكان به عنوان بهترين انتخاب براي كساني كه قصد خريد يك سيستم ارزان قيمت را دارند، مطرح است. به خصوص اين‌كه به راحتي مي‌توان اين كامپيوتر‌ها را ارتقاء داد.

در ارتقاء اكثر كامپيوتر‌هاي روميزي، تمركز اصلي بر روي قطعاتي هستند كه به مادربورد و پردازنده متصل نيستند. اگر يك كامپيوتر را مشابه يك ماشين در نظر بگيريم، مي‌توان اين‌طور فرض كرد كه، مادربورد مانند يك قاب و پردازنده شبيه يك موتور عمل مي‌كند. در نتيجه مي‌توان در صورت نياز به جاي خريد يك سيستم جديد، آن‌ها را ارتقاء داد.

اما گزينه‌هاي ديگري نيز براي ارتقاء سريع و ارزان وجود دارد.  افزايش ( حافظه‌ي ) RAM بهترين روش كلاسيك براي بهبود عملكرد يك سيستم كند و اجزاء مرتبط با آن است. اضافه كردن رم‌هاي بيشتر يا حتي جايگزين كردن ‌DIMMها ( اصطلاح فني براي قسمتي از حافظه ) به طور كامل، پردازشي سريع و ساده است كه به هيچگونه تنظيمات خواصي براي سيستم‌عامل نياز ندارد. اگر بخواهيد ظرفيت رم خود را به 8 گيگا بايت افزايش دهيد، اين كار زير 50 دلار براي شما هزينه دربر خواهد داشت و اگر از رم 16 گيگابايتي استفاده كنيد، كمتر از 100 دلار.

كارت حافظه RAM

زماني كه مي‌خواهيد يك رم براي سيستم خود بخريد، اطمينان حاصل كنيد كه با استاندار‌هاي DDR3 و DDR4 مطابقت داشته باشد و با سرعت ( كه معمولا به مگاهرتز بيان مي‌شود ) و تعداد ‌DIMM‌هاي ( معمولا بين 2 و 8 است ) موجود در كامپيوتر و همچنين با مقررات مربوط به ماردبورد، مطابقت داشته باشد. اگر از اين بابت مطمئن نيستيد، كتابچه‌ي راهنماي سيستم خود را بررسي كنيد و يا فقط به قطعاتي كه در حال حاضر برروي كامپيوتر شما قرار گرفته، نگاهي بيندازيد.

به خاطر بسپاريد كه اگر اسلات DIMM را باز كنيد، مي‌توانيد به راحتي تعداد RAM بيشتري را به جاي آن جايگزين كنيد. اگر در حال حاضر، 4 گيگابايت فضا در يك DIMM، در اختيار داريد، اضافه كردن يك DIMM، چهار گيگابايتي ديگر مي‌توانيد تقريبا دو برابر قيمت يك رم و معادل 30 دلار براي شما هزينه دربر داشته باشد. براي اين‌كه بتوانيد راجع به تطبيق و نصب RAM اطلاعات كاملي بدست آوريد، مي‌توانيد به مقالاتي كه در اين زمينه وجود دارد مراجعه كنيد.

درايو مكانيكي سيستم خود را با SSD جايگزين كنيد

بهترين گزينه‌ي بعدي براي افزايش سرعت يك كامپيوتر قديمي، جايگزين كردن هارد درايو كامپيوتر قديمي با يك درايو SSD ( يا solid state drive)  است. امروزه ذخيره‌سازي اطلاعات برروي حافظه‌ي فلش، بسيار سريع‌تر از درايور‌هاي هاردهاي قديمي است. درست است كه بايد به ازاي هر گيگابايت پول بيشتري بپردازيد، اما با توجه به كاهش سريع قيمت‌ها و همچنين مزاياي استفاده از SSD مانند افزايش سرعت بوت و پاسخگويي عمومي سيستم، استفاده از اين نوع درايو‌ها بسيار موثرتر خواهد بود.

crucial-bx-200-960gb-ssd-hero2-720x720

تغيير هارد درايو، پيچيده‌تر از جايگزين كردن RAM است. براي اين كار بايد پاور SATA و كابل ديتا را به ترتيب به دكمه‌ي پاور و مادربورد كامپيوتر خود متصل كنيد و حتي سيستم‌عامل خود را به يك درايو جديد، منتقل كرده و يا آن را مجددا نصب كنيد. بهتر است قبل از اين‌كه فرآيند نصب را شروع كنيد، از فايل‌هاي مهم خود نسخه‌ي پشتيبان تهيه كنيد و برروي يك درايو خارجي يا سرويس‌ ذخيره‌سازي فضاي ابري مانند Dropbox، منتقل كنيد.

به سيستم خود كارت گرافيك اضافه كنيد و يا آن را ارتقاء دهيد

اغلب كامپيوتر‌هاي روميزي با يك پردازنده‌ي گرافيكي يكپارچه، عرضه مي‌شوند كه با استفاده از آن دستورات مادربورد فورا در مانيتور به نمايش در مي‌آيند. اما اگر مايليد تا از مدل‌هاي جديدتر استفاده كنيد و يا بازي‌هاي جذاب‌تر و داراي گرافيك بالاتري را اجرا كنيد، به يك كارت گرافيك مجزاي ADM و يا Nvidia نياز داريد. برخي از كارت‌هاي گرافيكي به يك اسلات PCIe برروي مادربور، متصل مي‌شوند.  برخي را نيز بايد مستقيما به منبع تغذيه متصل كرد.

ممكن است مجبور باشيد تا بيش از 1000 دلار نيز بابت كارت گرافيكي بپردازيد اما گزينه‌هاي ارزانتر و داراي قدرت كمتر مانند GTX 950 نيز وجود دارد كه با استفاده از آن‌ها اكثر بازي‌هايي را كه داراي تنظيمات گرافيكي متوسط هستند، مي‌توانيد با پرداخت مبلغي كمتر از 150 دلار، بازي كنيد.

 

nvidia-gtx-950-top-fans-720x720

ساير لوازم جانبي، مانند يك مانيتور جديد، صفحه كليد و يا موس، موجب افزايش سرعت كامپيوتر شما نمي‌شود اما، مي‌توانند استفاده از آن را براي شما ساده تر كنند. اگر سرعت اينترنت شما پايين است و از اتصال بي‌سيم براي دسترسي به اينترنت استفاده مي‌كنيد، يك كارت شبكه‌ي Wi-Fi جديد مي‌تواند به دليل دسترسي به استاندار‌هاي سريع‌تر و همچنين به دليل سازگاري بيشتر با اين استانداردها، موجب افزايش سرعت دسترسي به اينترنت، شود.

لپ‌تاپ‌ها

اين طور مي‌توان گفت كه ارتقاء سخت‌افزاري يك لپ‌تاپ مي‌تواند هم ساده‌تر از يك كامپيوتر روميزي باشد و هم مشكل‌تر! ساده‌تر بودن آن به دليل كم بودن گزينه‌ها و اجزايي هستند كه بايد تغيير كنند. اما نصب اين قطعات برروي لپ‌تاپ، پيچيده‌تر از نصب آن‌ها برروي كامپيوتر روميزي است.

اساسا ارتقا‌ء بسياري از اولترابوك‌هاي جديد و تمامي رايانه‌هاي شخصي قابل حمل، بدون باز كردن قطعات آن و قبول ريسك آسيب‌هاي احتمالي وارده شده به آن قطعات، غير ممكن است. ( بدون در نظر گرفت باطل شدن گارانتي ). اما مدل‌هاي قديمي‌تر، به خصوص ماشين‌هاي بزرگتر و تجاري شركت‌هايي مانند Dell، HP و LENOVO در حال حاضر امكان دسترسي كاربران به برخي از اجزاي اصلي دستگاه را فراهم كرده‌اند.

lenovo-p50-laptop-bottom-2-2000x1333

دسترسي به رم و هارد ديسك در اين لپ‌تاپ‌ها معمولا با يك پيچ گوشتي ساده و از طريق جداكردن قسمت زيرين لپ‌تاپ يا خارج كردن پورت‌هاي پلاستيكي دستگاه امكان پذير است. براي اطلاع از جزئيات بيشتر مي‌توانيد به دستورالعمل‌هاي موجود در  كتابچه‌ي راهنماي سيستم و يا به وب سايت شركت سازنده‌ دستگاه، مراجعه كنيد.

روش جايگزين كردن حافظه يا هارد ديسك برروي لپ‌تاپ تقريبا مشابه كامپيوتر‌هاي دسكتاپي است. اما بايد توجه داشته باشيد كه رم لپ‌تاپ با DIMMهاي كوچكتر ارائه مي‌شود و لپ‌تاپ‌ها به نيز به هارد ديسك‌هايي با اندازه‌ي كوچكتر از 2.5 اينچ نياز دارند. در حال حاضر اغلب SSDهاي موجود به اندازه‌ي كافي كوچك هستند و مي‌توان از آن‌ها در بسياري از لپ‌تاپ‌ها استفاده كرد. شما بايد قبل از انجام اين كار از سيستم‌عامل خود نسخه‌ي پشتيبان تهيه كنيد و يا سيستم‌عامل را به همراه كليه‌ي درايو‌هاي مورد نياز، مجددا نصب كنيد.

service-manual-720x720

در برخي از مدل‌هاي تجاري، باتري را مي‌توان جداكرده و يا با يك باتري جديد، جايگزين كنيم. با اين روش مي‌توان باتري‌هاي قديمي را به راحتي با يك باتري جديد، عوض كرد. اگر متوجه شديد كه صفحه كليد و يا ترك پد لپ‌تاپ شما به خوبي كار نمي‌كند، مي‌توانيد آن‌‌ها را نيز تعويض كنيد ( هرچند كه اين كار چندان هم ساده نيست )

 براي كسب اطلاعات بيشتر در خصوص نحوه‌ي تعويض صفحه كليد، تاچ‌پد يا محل قرار گيري دست ( كه اغلب متصل است ) به يك تعميرگاه مجاز يا كتاب‌‌هاي راهنما مراجعه كنيد تا بتوانيد با استفاده از آن مراحل را به صورت گام به گام و مطابق با مدل دستگاه خود طي كنيد.

به عنوان يك قاعده‌ي كلي مي‌توان گفت، هرچه مدل لپ‌تاپ جديد‌تر باشد، ارتقاء آن نيز سخت‌تر خواهد بود. در برخي موارد نادر، مثلSurface Pro 4 مايكروسافت يا MacBook‌هايي كه اخيرا توسط اپل به بازار عرضه شده، نصب خانگي همه‌ي اجزاي سيستم، خارج از توانايي و مهارت كاربري در سطح متوسط است. با اين حال اگر يك لپ‌تاپ قديمي داريد احتمالا در ذهن خود به ارتقاء آن فكر مي‌كنيد.

 

دانلود فايل ورد...دانلود فايل
pdf

تاریخ :
1396/07/15
تعداد بازدید:
3017
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal